Fransız Danıştayı ilk kez Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden görüş talep etti.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne Ek 16 Numaralı Protokol’e göre taraf ülkelerin yüksek mahkemeleri AİHS ve ek protokollerinde tanımlanan hak ve özgürlüklerin nasıl yorumlanacağı konusunda AİHM’den görüş talep edebilir. Fransa, 2018’de yürürlüğe giren 16 Numaralı Ek Protokol’ü onaylayan 10 ülkeden biridir.

Fransız Danıştayı, geçtiğimiz günlerde kendisine verilen bu imkânı ilk kez kullandı. 15 Nisan 2021 tarihli bir kararında[1] yaşadığı tereddüt nedeniyle AİHM’den gelecek görüşün beklenilmesine karar verdi.

Kararın konusunu avlanmayla ilgili bir uyuşmazlık oluşturuyor. Fransız Danıştayı’nın görüş istemesine ise avlanma bölgeleriyle ilgili 2019 tarihli bir kanun değişikliği neden oldu.

Fransa’da avcılık faaliyetlerinin kontrollü biçimde yerine getirilmesi için 1964 tarihli Verdeille Kanunu’nda “association communale de chasse agréée-ACCA” adıyla birlikler kurulmuştur. ACCA, “av hakkı”nın kullanılabilmesi için avlanılabilecek tüm arazileri belirli belediyelerde zorunlu olarak bir araya getirir. Bununla birlikte, Çevre Kanunu (Code de l’environment Art. L422-10 – L422-20), bazı maliklerin arazilerinin ACCA’nın topraklarına dahil edilmemesini ya da daha sonra çıkarılmasını talep etmelerine izin vermektedir. 24 Temmuz 2019 tarihinde Çevre Kanunu’nun L422-18 maddesinde gerçekleştirilen değişiklik, bu talebe dair sınırlama getirmiştir. Buna göre ancak bir ACCA’nın kurulduğu tarihte varlığı tanınan malikler arazisinin av kapsamından çıkarılmasını talep edebilecektir.

Yukarıdaki hükmü uygulamak zorunda kaldığı bir uyuşmazlıkla karşılaşan Fransız Danıştayı, hükmün AİHS’le uyumu konusunda tereddüt yaşamıştır. Hükmün AİHS m. 14’te korunan ayrımcılık yasağı ve 1 Numaralı Ek Protokol m. 1 ile güvence altına alınan mülkiyet dokunulmazlığı bakımından nasıl yorumlanabileceğine dair AİHM’den görüş talep etmiştir.

Türkiye 16 Numaralı Ek Protokol’ü 2013 yılında imzalamış ancak onaylamamıştır.


[1] Conseil d’état, 15/07/2021, Forestiers Prives de France, no: 439036.

Bu yazı Güncel kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir