Fransız Danıştayı kısmi sokağa çıkma yasağının temel hak ve özgürlükleri ihlal etmediğine karar verdi.

Fransız Danıştayı, Covid-19 salgını ile mücadele etmek için geçen hafta on altı bölge ve büyükşehirlerde yürürlüğe koyulan sokağa çıkma yasağı uygulamasını 23 Ekim Cuma günü onayladı. Danıştay, bu tedbirin “temel özgürlüklere açıkça yasadışı bir müdahale teşkil etmediği” değerlendirmesinde bulundu.

Refere usulü[1] ile Danıştaya müracaat eden başvurucular, akşam 21:00’de başlayarak sabah 6:00’da sonlanan sokağa çıkma yasağını yürürlüğe sokan kararnamenin, askıya alınmasını ya da esnetilmesini talep etmişlerdi.

Danıştay, eldeki bilimsel verilen uyarınca, bulaşmanın daha çok özel konutlarda gerçekleştirildiğine dikkat çekerek, yalnızca akşam saatlerinde sokağa çıkış yasağı getiren bu tedbirin, etkili olduğu sonucunu ulaştı.

Danıştay ayrıca, halihazırdaki tedbirin “zorunlu seyahat” ve benzeri istisnalara yer veriyor oluşu ve yalnızca “sağlık olağanüstü hali” süresince geçerli olması nedeniyle, daha önceden yürürlükte olan “karantina” tedbirinden daha az kısıtlayıcı olduğuna da dikkat çekti.

Kaynak: France info (23.10.2020)


[1] Refere usulü hakkında daha fazla bilgi için bkz. https://publicisteturc.org/pandemide-ozgurluklerin-koruyucusu-olarak-danistay-refere-liberte-usulu/

Bu yazı Güncel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.