COVID-19’a karşı aşılananların sokağa çıkma yasağı tedbirinden muaf tutulmasına yönelik yapılan başvuru, Fransız Danıştayı tarafından reddedildi.

Daha önceden Covid-19’u edinerek iyileşmiş ya da aşılanmış kişilerin sokağa çıkma yasağından muaf tutulması için Fransız Danıştayı référé yargıcına yapılan başvuru reddedildi.

Danıştaya göre bahsi geçen kişilerin hastalığı edinme ya da bulaştırma riski taşıyıp taşımadığına ilişkin belirsizlikler devam etmektedir. Bu noktada eldeki mevcut verilere göre, aşılanmış kişilerin de Covid-19’u edindikten sonra iyileşen kişilerin de az da olsa virüsü taşıma riski barındırdığı bilinmektedir.

Benzer şekilde, virüsün yeni varyantlarının bulaşma kapasitesi ve ölümcüllüğü karşısında uygulanmakta olan aşıların ne derece etkililiği olduğu hususunda kesin bir bilgi olmadığı gibi, sokağa çıkma tedbirinin yalnızca aşılanan vatandaşlara uygulanması yönünde verilecek bir kararı uygulatmak pratik açıdan da (kontrol, kişisel bilgilerin işlenmesi vs.) mümkün gözükmemektedir.

Ek olarak, aşılanan/aşılanmayan vatandaşların tespiti noktasındaki yetersizlik, kamuda yayılımın durdurulması için alınan diğer tüm tedbirleri etkisiz hale getirebilir.

CE, N° 451455, 05 mai 2021

Bu yazı Güncel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.