Fransız Danıştayı, Göçmenlere ve Müslümanlara Karşı Faaliyetler Yürüten; Aşırı- Sağcı “Génération Identitaire” Derneği’nin Hükümet Tarafından Feshedilmesini Hukuka Aykırı Bulmadı

Fransa’da özellikle Müslümanlara ve göçmenlere karşı kimi faaliyetlerin odağı olan; aşırı sağcı Génération Identitaire Derneği, Mart 2021 başında Hükümet tarafından feshedilmiş, Dernek fesih kararının kaldırılması için Fransız Danıştayı référé yargıcına başvurmuştu.

Mahkeme, Derneğin, göç ve İslamcı terörizmle mücadeleye ilişkin kamusal tartışmalara katkıda bulunma adı altına yabancılara ve Müslümanlara karşı ayrımcılığı, nefreti veya şiddeti meşrulaştıran veya teşvik eden fikirleri yaydığına kanaat getirdi.

Kararda, Derneğin kampanyalarında kullandığı göçmen karşıtı, kışkırtıcı sloganlara ve yabancı düşmanı veya ırkçı duygular yaratan veya sürdüren sistematik etkinlikler düzenlemiş olduğuna dikkat çekildi.

Dernek tarafından organize edilen yaz kamplarında, askeri üniformalar giyen dernek üyelerinin, savaş hazırlığı benzeri tatbikatlar yaptığı tespitinin sonucunda Danıştay, Génération Identitaire” Derneği’nin “para-militer” bir yapılanmaya evirilmiş bulunduğu sonucuna ulaştı.

Tüm bu bilgiler ışığında Danıştaya göre Derneğin feshedilmesine yönelik karar, dernek faaliyetlerinin kamu düzeni ve kamu güvenliğine yönelik barındırdığı risklerin ciddiyeti göz önüne alındığında ölçüsüz  görünmemektedir.

CE, N° 451743, ASSOCIATION GENERATION IDENTITAIRE et autres, Ordonnance du 3 mai 2021

Bu yazı Güncel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.