Fransız Danıştayı, COVID-19 Krizi Çerçevesinde Alınan Sokağa Çıkma Yasağı Tedbirlerinin, Paskalya Haftasına Göre Düzenlenmesi Talebini Reddetti.

CE, Nos 450893, 451038, Ordonnance du 29 mars 2021

Kararın konusunu, iki derneğin Fransız Danıştayı référé yargıcına Paskalya Haftası nedeniyle yaptıkları başvuru oluşturmaktadır. Başvurucu dernekler, COVID-19 sağlık krizi çerçevesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı saatlerinin, Katolik vatandaşların Paskalya Haftası’nda saat 19.00’dan sonra düzenlenecek toplu etkinliğe katılabilecek şekilde değiştirilmesini talep etmişlerdir.

Bu talebi reddeden Mahkeme, virüsün yayılımının son dönemlerdeki artışına, alınan tedbirler çerçevesinde hali hazırda ibadethanelerin 19.00’a kadar açık olduğuna ve dini törenlerin bu çerçevede yerine getirilebildiğine vurgu yaparak, ibadet özgürlüğüne yönelik açıkça orantısız bir müdahale bulunmadığına karar verdi.

Mahkemeye göre “İbadet özgürlüğü, özellikle toplu törenlere katılma hakkını da içeren temel bir özgürlüktür. Bununla birlikte mevcut durumda bu özgürlük, toplum sağlığının korunması hususuyla uyumlaştırılmalıdır.”

Bu yazı Güncel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.